Met haar MMMwerkwinkels en concerten is Hilde Frateur, sinds 1998, geen onbekende meer in het lager onderwijswezen. Met haar liedjes over mensen, samenhorigheid, vrede,… probeert ze vredevolle boodschappen de wereld in te sturen.
In het voorjaar van 2006 verschijnt een full cd in samenwerking met heel wat folky en niet-folkymuziekanten en 300 kinderen uit Nijlense en Kesselse basisscholen.
Met de mini-cd ‘Hilde Frateur en de kleine bootcompagnie’ kregen we alvast een klein voorsmaakje. Een 5-tal nummertjes om van te proeven… Smaakt dit naar meer?
Op haar eigen, bijzonder fragiele manier vertelt Hilde over de wereld. Hoe zit deze in elkaar? Welke zijn de verhoudingen tussen Noord en Zuid? Hoe kunnen wij ons gelukkig voelen? Wat kunnen we doen om de vrede te bewaren? Heel mooie teksten veelal uit de pen van deze bezige bij. ‘We leven op een grote bol en draaien allen mee. De kleine boot is overvol, wie valt er in de zee…’(De kleine boot) Betekenisvolle boodschappen op heel eenvoudige wijze naar voor gebracht. ‘Het is zo donker, ’t is zo koud, we dwalen door de straten. Sneeuw en ijs op de daken, sterren, hemel en de maan…’ (Winternacht)
Objectief gezien, zowel emotioneel als technisch, heb ik niets op dit cd’tje aan te merken. Hilde werkt samen met een heel arsenaal steengoede muzikanten. Uit de folkwereld strikte ze o.a.: Jo Zanders (Dazibao) en Pieter Thys en Rein Vanvinckenroye (troisseurs). De muziek weet mooi te blenden. Elk instrument heeft zijn functionele plaats binnen het geheel en zal ook niet buiten dit kader gaan. Iedere muzikant legt ontzettend veel gevoel in zijn/haar bijdrage. En dat merk je ook wanneer Hilde zingt en/of accordeon speelt: ze geeft duidelijk aan dat deze cd haar kind is waar ze graag mee naar de buitenwereld stapt. De ziel in haar liederen komt duidelijk naar boven en persoonlijk vind ik dit erg belangrijk binnen muziek. Ze laat duidelijk merken begaan te zijn met de wereld en haar problematiek. Dit wil ze dan ook overbrengen naar de kinderen, vandaag, de toekomst , morgen. Een heel mooi initiatief dat heel veel steun verdient.
Wanneer ik echter mijn subjectieve gevoel laat spreken omtrent dit mini-cd’tje, moet ik eerlijkheidshalve bekennen geen grote fan te zijn van deze muziek.
Ik was bijzonder enthousiast toen ik over dit project las, maar de muziek weet me minder te boeien dan verhoopt.
Naar mijn gevoel is het grote arsenaal verschillende muziekinstrumenten ietsje te groot. Ik houd van muziek wanneer het in al zijn eenvoud onthuld wordt. Zelfs een honderd koppig orkest kan eenvoud overbrengen, maar de kunst zit hem in een klein arsenaal verschillende instrumenten, vind ik. En dat is hier niet echt het geval. Nemen deel aan dit project: zang, accordeon, gitaarbanjo, gitaren, cello, viool, contrabas, percussie, basklarinet, bastuba, doedelzak,… ik vind de boodschap ten dele verloren gaan onder een hoempapasfeer van de eerste drie nummers en de iets te donkere sfeer van de laatste twee. Misschien verwachtte ik een iets meer typische wereldmuzieksfeer, wat dat dan ook moge zijn. Ik ben ten zeerste overtuigd door de mooie teksten, maar de muziek brengt naar mijn gevoel de boodschap niet over.
Persoonlijk ben ik ook geen grote fan van Hildes stemtimbre, dat op sommige momenten wat rauw overkomt, maar smaken verschillen hierin, dus daarover kan niet gediscussieerd worden. En ik heb zeker niet het recht te verkondigen dat Hilde een slechte zangeres zou zijn, want dat is allerminst het geval.
Anderzijds vind ik het bijzonder tof dat Hilde opteert voor meezingende kinderen. Met nostalgie dacht ik terug aan het Elly & Rikkert-tijdperk. Deze kinderlijke bijdrage maakt voor mij het teveel aan instrumenten een stuk minder storend.
Nu, ondanks mijn minder positieve subjectieve kijk, ben ik toch nieuwsgierig naar meer… Ik zal dan ook met plezier de full-cd ter hand nemen.
De full-cd wordt een voorjaarsgeschenkje. Nog eventjes geduld dus.
Bezetting:
- Hilde Frateur: zang, accordeon.
- Peter Van Eyck: zang, gitaarbanjo, 5-stringbanjo.
- Evelyne Lauwers: cello.
- Lotte Remmen: viool.
- Rurik Bauweraerts: Doedelzak.
- Bart Mulder: basklarinet
- Rein Vanvinckenroye: zang.
- Pieter Thys:erhu, elektrische en akoestische gitaar.
- Jo Zanders: percussie.
- Patrick Lahousse: contrabas.
- Chris Verelst: bastuba, bariton.
- Yu-Chieh Lai: parlando Taiwanees, erhu.