Home > recensies > CD > Turdus Philomelos - titelloos CD-debuut

> zoek...
> meer zoeken...
 

Turdus Philomelos - titelloos CD-debuut
Deze eersteling van Turdus is meteen een schot in de roos. Zeker geen pure folk, maar wel genieten geblazen. (CD)

Turdus Philomelos - Appel Rekords - APR 1306 - 1:04:47

Turdus Philomelos is de wetenschappelijke naam voor de zanglijster. Maar – en dat is voor dit forum relevanter – het is ook de naam van een groep uit Wallonië. Niet zomaar een groep, een bende knotsgekke mannen, die stuk voor stuk rasmuzikanten zijn. Ze werden in Vlaanderen bekend door een gezamenlijk project met Tantra (onder de noemer TanTur) eind 2004. Vorig jaar hadden ze de eer om 2 keer op de Jong Folk – Fars! CD te staan, eenmaal met de officiële versie van hun “La femme qui pète au lit”, en een keer als hidden track met een “rap” versie van hetzelfde nummer.

Beide nummers vinden we op deze CD ook terug (en opnieuw een als hidden track, samen met een leuk nummer over een poesje dat gestorven is). Het is zelfs het openingsnummer van deze schijf. Een plaat die niet onder een hoedje te vangen is. We krijgen een mix van traditioneel getinte muziek en meer jazzy tonen, soms zelfs met een vleugje Frans chanson. Het geheel geeft een zeer harmonieuze indruk, ondanks de variaties in stijl. Het feit dat er een paar prachtige zangnummers tussenzitten, geeft deze CD nog een extra waarde.
 
Zoals gezegd, opent de CD met La femme qui pète au lit, een nummer dat jazzy begint, om dan over te gaan in een meer balkan-stijl, om te eindigen met een zangstukje over een vrouw die 4 geneugten ondergaat door haar winderigheid in bed. De man is weer de sukkel van dienst, want een van de geneugten is “elle enmerde son mari”.
 
L’ami begint met een rasechte jazz drum, maar gaat na een paar maten over in een vrolijke tovercirkel, uiterst dansbaar.
 
Emile is een rustig nummer in 3 tijden, dat geleidelijk aan wordt opgebouwd in het midden wat variatie in het tempo krijgt, en daardoor vrolijker overkomt, om terug met een ingetogen accordeon solo te eindigen.
 
Avanti Populo (met nadruk op de u, zoals ze het zelf aankondigen) is een relatief lang nummer (meer dan 5 minuten) met zeer veel variatie en veel verschillende stijlinvloeden. Zo hoor je opeens een stukje ‘Smoke on the water’ om een paar maten later overvallen te worden door een strijkersensemble (L’Orchestre de Chambre de la Nethen). Het is muziek die niet zou misstaan in een voorstelling van Cirque du Soleil.
 
Rem (Tagada tsoin tsoin), gebaseerd op een traditional, drijft op een motief van 4 maten dat constant door de accordeon wordt herhaald. Hierop soleren de viool en saxofoon afwisselend, in zeer verschillende stijlen. Na een tijdje mondt dit uit in een jig, om dan af te sluiten met een nieuwe variatie op het beginthema.
 
Beeld je een rokerige bruine kroeg in Parijs in. Op het schaars verlichte podium een band met een zanger. Ze zingen over verlopen en verzopen helden. Dat is de sfeer die Le fumeur de cigares oproept.
 
La tête du client is een nummer dat maar liefst 9 minuten duurt. Het is een jazzy getint stuk met ook hier veel tempo- en stijlwisselingen, een soms uitfreakende saxofoon, virtuoos accordeonspel, gevarieerde percussie, op het einde zelfs een soort kozakkenkoor… Kortom, een plezier om naar te luisteren, een streling voor het oor van de liefhebber van niet-doordeweekse muziek.
 
Au loin (away) ligt in dezelfde sfeer als de meerderheid van de nummers op deze CD, een goede fond, en afwisselend solowerk van viool, accordeon en saxofoon.
 
In C’est dur (la vie sans chaussures) is er een mooie rol weggelegd voor de (elektrische !) gitaar van Karim Baggili. Verrassend en mooi.
 
De CD eindigt met This is not a bell. Volgens de tarck-lijst zo een slordige 18:27 minuten lang. Maar vergis je niet, er zit een dikke 10 minuten leegte in, waarna de reeds hoger genoemde hidden tracks komen. De hele sfeer die deze CD ademt, met soms een hoog ‘jongens onder elkaar’-gehalte, zorgt er voor dat je gewoon weet dat dit er zit aan te komen. En ’t is nog plezant ook.
 
Mijn eindoordeel? ’t Zal al erg moeten zijn als deze CD niet over een 9-tal maanden in de lijst van beste CD’s van 2006 komt te staan. In huis halen dit ding!
 
En passant, chapeau voor Appel Rekords. Dit is de derde CD op een paar maand tijd die ze uitbrengen, na Griff en Naragonia. Alle 3 zijn ze voor mij een schot in de roos. Goe bezig mannen!
 
Turdus Philomelos zijn:
 
Julien de Borman: diatonisch accordeon
Sebastien Willemyns: viool
Martin Kersten: saxofoon
Karim Baggili: gitaar
Matthieu Chemin: (contra)bas
Gwenaël Francotte: drums
 
Op hun (erg beknopte) website kan je een stukje beluisteren
 
Klik hier om deze CD te bestellen in Den Appel. Hij wordt je dan gewoon opgestuurd, samen met een overschrijvingsformulier


(steven)
30/03/2006 22:28

Bookmark and Share
© folkroddels.be
reacties
voeg commentaar toe... (disclaimer)

Folkroddels Radio
bijschrift
  • I
  • streek: Niet doorgegeven
  • I
  • datum:
  • I
  • genre(s):
  • I
  • website: www.turdus.tk
  • I
  • email:
  • I
  • aantal malen gelezen: 2195
  • I
  • artnr: 24080
    redactie
  • I
  • wijzig artikel
  • I
  • upload foto
    verwante artikels
  • I
  • De top 20 van 2006 (Folkroddel)
    mail
    Mail dit artikel naar een vriend...
    Recentste CD 
  • I
  • TERESA SALGUEIRO - O Mistérico
    (21/05/2013 06:26)
  • I
  • CONTRABAND - Ik weet dat er iets leeft
    (01/05/2013 06:55)
  • I
  • Stockholm Lisboa Project - Aurora
    (06/03/2013 05:17)
  • I
  • AURELIA, La création du monde
    (27/02/2013 04:53)
    achterklap
    Goed, we buigen nederig het hoofd voor de weergoden. Stemmen dus in verschillende locaties, breng to...

    Het volledige programma van Beleuvenissen Folk is nu bekend: http://www.leuven.be/vrije-tijd/beleuve...

    Het volledige programma van Beleuvenissen Folk is nu bekend: http://www.leuven.be/vrije-tijd/beleuve...

    snelnieuws
  • I
  • Nieuwe namen voor Dranouter
  • I
  • 9x9 van Den Appel
  • I
  • optreden"Heron" in muziekcafe De Nele
  • I
  • online doedel- en whistlelessen!
  • I
  • TERESA SALGUEIRO - O Mistérico
  • I
  • Peter Ceulemans (Moragh) in De Lispenaar in Lier
  • I
  • JOSEPH TAWADROS SOLO OUD CONCERT
  • I
  • MCLARSJ
  • I
  • The Old Main Drag speelt in O'Carolans
  • I
  • FETE DE LA MUSIQUE-MUSIC4GREECE: FILDISI-REBETIKO
  • I
  • Steve Earle @ Concertgebouw Brugge
  • I
  • Orfest
  • I
  • Zedelgem
  • I
  • Jaune Toujours concert @ Jazz Marathon
  • I
  • Jaune Toujours concert @ CC de Brouckère
  • I
  • Jaune Toujours concert @ KortRijk aan culturen
  • I
  • BATIDO FLAMENCO- ‘HIERBAS DEL ALMA’
  • I
  • Shantalla / Perry Rose
  • I
  • Ragús in CC Leopoldsburg
  • I
  • GUNDECHA BROTHERS- INDIAN MUSIC DHRUPAD STYLE
  • I
  • Massot-Florizoone-Horbaczewski
  • I
  • RUMTOWN : North Sea Folk & Shanty Festival ,
  • I
  • Ga voor de Gouden Folkpas 2014
  • I
  • LES GOUTS DE GAND 2013
  • I
  • ORIENTAL NIGHT
  • I
  • BALCIAMOLEMANI
  • I
  • TEVAZU ENSEMBLE
  • I
  • GEUAN
  • I
  • Ad Vanderveen – Live At Crossroads - CD
  • I
  • DETELINA GEORGIEVA
  • I
  • bal@herk met ESTBEL en COMPAGNIE d' ELIAS
  • I
  • CONTRABAND - Ik weet dat er iets leeft
  • I
  • Toonmoment doedelzak met Whisky Tasting
  • I
  • ZOMERFOLKFESTIVALS 2013
  • I
  • Klakkebusse
    © Folkroddels.be 2005 - Contact - Redactie - Disclamer - Webdesign - Sitemap

    des: Arban