|
|
|
|
|
|
Folkroddels Fest-Noz in Kortrijk  |
|
|
|
|
B-Boa en Diwall waren in goeden doen; en ook Dom Duff deed zijn voornaam eer aan (Concertverslag)
|
Het Kortrijkse Folkroddelsbal van 30 april jongstleden, voor de gelegenheid omgetoverd tot een Folkroddels Fest-Noz, zou in onze planning voor dat bewuste weekend de kers op de taart moeten geworden zijn. En laat het ons meteen duidelijk stellen: die verwachting werd ook grotendeels ingelost. Dat we af en toe eens een dansje oversloegen had niets te maken met de dansbaarheid van wat werd gebracht, maar wel met de fysieke gesteldheid van onze ledematen. Na een workshop van 3 uur op vrijdagavond, op zaterdag 2 uur oefening met Ierse dansers waar we voorheen nog niet mee hadden samen gedanst en waar we in de namiddag demo’s en workshops mee gingen verzorgen op de Dansdag in Knesselare, gevolgd door een ceili bij de Friends of Erin in Grimbergen, en dan nog vanaf zondagmorgen 11 uur drie workshops op het Keltisch Festival van Gijzegem, kregen we af en toe toch wat protest te verwerken van onze kuiten. Vooral omdat de avond, logisch, in het teken van voornamelijk Bretoense dansen stond, en we dus niet konden recupereren tijdens een rustig walsje. De ene mazurka die door B-Boa werd gespeeld voldeed weliswaar perfect aan die behoefte, maar zoals ze bij ons zeggen: “ééntje is gééntje”.
B-Boa, zoals we ondertussen gewoon zijn, zette opnieuw een prachtige performance neer. Het was de eerste maal dat we Toon van Mierloo hoorden meespelen, en naar ik heb vernomen, zou het ook de laatste keer zijn. Of dit folkroddels zijn of niet, laat ik aan betrokkenen over. We zijn erin gesprongen bij de eerste Hanter Dro die het gezelschap tevoorschijn toverde: prachtige melodie, prachtig tempo. Evenals bijna alles wat verder nog volgde: ridée in 6, Kost ar c’hoat, andro, gavotte de montagne, dans plinn, enzovoort. Enkel bij de Rond de St-Vincent hebben we nog altijd onze twijfels want daar zweven de accenten zowat tussen andro, rond en scottish. Enkele dagen voor het event werden we een beetje ongerust toen we elders op deze site lazen dat ze werkten met een loop-station. We vreesden dat de groep zou gezwicht zijn voor het swing-klop-en-dreun beleid van die andere organisator die goed bezig is van folk een product voor massa-consumptie te maken. Maar die vrees bleek gelukkig ongegrond.
Opvallend was de grote hoeveelheid deelnemers die de meeste dansen eigen waren. Ik heb nog nooit in Vlaanderen een c’hoat zien dansen met z’n vijftigen. En het moet gezegd, ook al dansten sommigen de toeristenversie, het niveau was heel behoorlijk ! Zou daar de workshop van Karine Billard voor iets tussen gezeten hebben ?
Ook bij Diwall, die nog meer weinig gekende dansen (althans in onze streken) speelden zoals een Rond de Loudéac, een Kaz a barh, een Rond Pagan, en een Dans Keff, liep de dansvloer goed vol. Hun muziek was dan ook zeer aanstekelijk. Jammer dat af en toe bas en drum het vioolspel overstemden. Gelukkig is het geluid van een biniou met niets klein te krijgen. Maar toch, de finesse die we kenden vanop hun CD Setu ar Vuhez kregen we niet te horen en dat vonden we wel jammer. Mogelijks is de invloed van Dom Duff iets te groot geworden. Hij gaf een luisteroptreden als intermezzo tussen B-Boa en Diwall. We hadden vooraf al even omtrent diens werk gesurft en op basis daarvan geoordeeld dat we de tijd beter zouden gebruiken om een hapje te eten. We kwamen terug ter plekke om nog juist de laatste twee nummers te horen. Zoals verwacht: veel geblaat, om niet te zeggen lawaai, maar weinig wol. Het zou mij niet verwonderen moest zijn aanwezigheid op het gebeuren kaderen in een package deal. Géén Duff, géén Diwall ! Zijn aanwezigheid zullen we alvast niet vlug vergeten: na zijn optreden durfde hij het aan op onze tenen te trappen. Letterlijk !
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
reacties  |
|
|
|
|
|
|
|
|
Bompa,
Om eerlijk te zijn: het was geen package deal... Eigenlijk was het de bedoeling om ook eens iets niet-dansbaars te programmeren dat bovendien eens iets anders liet horen. We probeerden gewoon even uit een ander vaatje te tappen!
Hopelijk zijn je tenen gauw weer genezen, zodat je toch geen forfait moet geven voor een volgend dansfestijn!
|
|
, 02/05/2006 08:45 -
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
CB, over de optredens zal ik me niet uitspreken, dat laat ik aan de niet medeorganiserende folkroddelaars over...
Wel enkele feiten:
De worlshop Bretoense dans was een groot succes qua opkomst. 20 à 30 leerlingen hadden de weg gevonden naar het joc. We hebben wel een pause moeten inlassen om vervolgens de workshop van het eerste verdiep naar de zaal te verhuizen : de kans was te groot dat we op een niet zo leuke manier toch in die zaal terecht zouden gekomen zijn.
Dom Duff & Diwall was geen package deal zoals jij het voorstelt; we - Deerlycke, CC De Schakel uit Waregem en het JOC van Kortrijk - wilden een vrij gevarieerd programma brengen met oa een luisteroptreden, en gezien Dom Duff bij beide groepen speelt, was dit een unieke kans.
Ik heb na het optreden ook nog gesproken met Dom Duff : hij wist me te vertellen dat de cd die te koop lag aan de ingang absoluut niet het werk was dat ze gebracht hebben : de bezetting is nl serieus veranderd sinds de laatste opname (in 97). Er komt in de loop van 2007 vermoedelijk een nieuwe cd uit.
|
|
, 02/05/2006 08:47 -
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
CB,
De pretentie waarmee jij die 'andere organisator die goed bezig is van folk een product voor massa-consumptie te maken' beschrijft is echt gemeen. Ik maak deel uit van de massa die dankzij hem kennis kan maken met de wondere wereld van de folk. Verder ben ik vrij om dat grondig of oppervlakkig te doen. Dat je kritisch bent kan ik best appreciëren, maar dat je folk zo krampachtig voor jezelf wil houden is zo flauw, triestig en bekrompen. Folk is niet alleen van jou, of dacht je dat echt? Is dat je 'passie' delen? De 'toeristenversie', komaan zeg!
Dat jij vooral de traditionele folk wil vasthouden is oprecht heel mooi, maar er is genoeg muziek voor iedereen en er is voor elk wat wils.
Alleen het beetje respect van u voor ons ontbreekt. Jammer, want zo durft u het aan om op mijn tenen te trappen. Figuurlijk, en dat is minstens even schaamtelijk.
|
|
, 02/05/2006 11:50 -
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
komaan mensen,
het is ondertussen geweten dat CB een vrij zwarte pen heeft. persoonlijk stoor ik me daar niet aan, wetend dat ik mezelf ook wel eens durf bezondigen aan zwarte humor. dit neemt echter niet weg dat ik (alhoewel ik CB's schrijfstijl meestal vrij genietbaar vind) hier de veeg uit de pan naar de mensen die er hard voor werken om folk bij een breder publiek te brengen nogal ongepast vind.
CB:" ... zou gezwicht zijn voor het swing-klop-en-dreun beleid van die andere organisator die goed bezig is van folk een product voor massa-consumptie te maken ... "
cb, alstublieft!
stop eens met het pogen een wig te drijven tussen de twee organisaties die door én met elkaar groot worden: FOLKRODDELS en BOOMBAL blijf gerust scherp schrijven, daar hou ik van, maar dit? wat win je daarmee? én zijn wij (de boombalgaande folkroddelaars) daarmee gebaat? ik dacht het niet!
CB:" ... Enkele dagen voor het event werden we een beetje ongerust toen we elders op deze site lazen dat ze werkten met een loop-station ... "
ter uwer info:
jawel, we werk(t)en met een loopstation! en jawel we gaan ons misschien wel (ooit) eens wagen aan electro-beats, maar of je daarvoor moet "vrezen" of je er op "verheugen" laten we voorlopig in't midden. wat wij met onze muziek doen is louter eigen visie en geen enkele organisator of criticus zal ons daarvan afbrengen. we aanvaarden raad van iedereen, maar beslissen zelf wat we met die raad doen.
mm
|
|
, 02/05/2006 12:20 -
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
maar laat CB toch eens gewoon schrijven wat hij wil. humo ooit gelezen ? daar laten de recensenten zich voortdurend laatdunkend uit over alles wat niet volledig met hun persoonlijke visie overeenstemt. ze sparen daar elkaar onderling zelfs niet in.
waarom zouden boombal en folkroddels altijd overal eensgezind in moeten zijn ? dan kunnen ze net zo goed fusioneren. verschillende organisaties leggen verschillende accenten, en pluralisme wordt toch zo graag hoog in het vaandel gedragen in de folkwereld ? kritiek houdt de geest scherp. dacht ik, maar ik sta telkens versteld hoe in de folkwereld - i.e. folkroddels en boombal - met kritiek wordt omgegaan.
diepe buiging
|
|
, 02/05/2006 12:51 -
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
CB! we weten ondertussen al lang dat je niet te vinden bent voor vernieuwing enz.Gelukkig is er nu een nieuwe en (veel) jongere generatie volop bezig folk te (her)ontdekken. En ja, daar komen loopstations, Didgeridoos, niet "traditionele" instrumenten en arrangementen, danspasjes enz bij te kijken. Dat jij daar niet voor te vinden bent is één ding maar laat ons aub genieten van onze manier van dansen en muziek spelen. Het valt mij echt op dat telkens er "problemen" op folkroddels zijn, jij daar mee gemoeid bent.Ieder zijn ding en daarmee uit! Sorry maar dat moest er toch even uit hoor. Ik wens je veel Ierse dans- en muziekplezier en hoop echt dat het nu een beetje gedaan is met al dat negativisme
|
|
, 02/05/2006 12:59 -
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
AFR: neen, ik lees geen humo. wél knack, bij momenten.
FR en BB hoeven het niet met elkaar eens te zijn, maar daarover gaat het hier niet. CB doet laatdunkend over 'de organisator van ... ' en we weten dat die niet samen 's avonds na de werkuren een pint gaan pakken, hé.
BB en FR zijn ook elk met een ander (sub)domein van folk bezig!
BB en FR hebben ook samenwerkingsovereenkomsten.
BB en FR gaan wél regelmatig samen een spreekwoordelijke pint gaan pakken in't kaffee op den hoek.
mijn opmerking is gericht aan CB vanwege mm
niét aan FR vanwege ...!
mm (dus)
|
|
, 02/05/2006 13:17 -
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
En niet te vergeten : Folkroddels is niet de organisator van het folkroddelsbal of -festnoz. De organisatie van het bal is geheel in handen van de werkgroep folk van het Kortrijkse JOC. Maar eerlijksheidshalve dient hierbij gezegd dat er veel vrijwilligers bij beide organisaties actief zijn.
De fest-noz was zelfs een co-organisatie van Deerlycke, cc De Schakel en het JOC. Mede hierdoor waren we in staat een dergelijke internationale affiche te brengen.
@AFR : kan het zijn dat ik je heb zien binnenkomen op de fest-noz? Ik heb een vermoeden wie je bent... :)
|
|
, 02/05/2006 14:34 -
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
tsjoecha, daar mag ik nu toch echt niet op antwoorden. ik heb ervoor gekozen om anoniem commentaar te leveren, omdat rechtstreekse kritiek hier vrijwel altijd direct wordt beantwoord met een snijdende repliek. veel mensen voelen zich verongelijkt, en doen de kritiek af als verzuurd of wat dan ook. hoewel het uiterst zelden persoonlijk bedoeld is, maar da's een ander verhaal.
hoe graag ik ook zou willen, ik kan niet bevestigen noch ontkennen dat ik daar aanwezig was.
tot dra. in afwachting,
diepe buiging
|
|
, 02/05/2006 15:36 -
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
jaja het is wer zover celtic bompa heeft weer eens iets gezegt. I LOVE IT discuceer maar nog wat ik vond de optredens ok
|
|
, 02/05/2006 16:29 -
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
wat een heisa voor wat commentaar. Ik heb me in ieder geval geammuseerd. iedereen denkt er toch het zijne van. of ik nu een "toeristendans" doe of een authentieke dans doe , ik ammuseer me. mij zie je zeker terug. en aan de organisatie doe zo verder. ik geniet van jullie variërende programmatie.
doe ze de groeten
|
|
, 02/05/2006 21:33 -
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Die werkgroep van Folkroddels maken er telkens iets moois van. Want zo'n evenement organiseren vergt veel organisatie. Merci daarvoor.
Zou me ook wel kunnen melden als medewerker maar heb te veel neven aktiviteieten. Ik was er niet zondag maar heb beslist iets leerzaam en leuk tegelijk gemist!
Wim.
|
|
, 02/05/2006 22:42 -
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
B-Boa: die groep wacht nog een grote toekomst...
Diwall: zeer goed. Ze bereiken wel nog niet het niveau van bv Skolvan, maar slagen er zeker in om hun publiek in een trance te krijgen, en zelfs uitbundig te doen reageren op toonhoogtesprongen.
Wat Dom Duff betreft: de man doe prachtige dingen (misschien nog 't best solo, vooral de begeleiding op drums stoorden me af en toe). Ik ben er zeker van dat hij in de juiste omstandigheden (b.v. De Fagot, of in een theater, of op een lome zondagnamiddag op een bloedheet folkfestival) zeer indrukwekkend kan overkomen. Daar in 't Joc van Kortrijk was er echter te weinig contact met het publiek. De mensen komen er om te dansen, en zijn helaas allesbehalve een voorbeeldig luisterpubliek. Wie zijn wij echter om aan de organisatie te zeggen dat ze wel of niet dergelijke luisteroptredens tussen twee bal- (of hier fest noz-)groepen in programmeren?
|
|
, 02/05/2006 23:27 -
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dit zie ik wel zitten hoor, efkes de handen uit de mouwen steken wanneer er na een bal bv. wat moet gedaan worden. Maar dan liefst als losse medewerker, als iemand die fr. genegen is en wel eens wil helpen.
Wim.
|
|
, 03/05/2006 21:56 -
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ik heb daar in elk geval niets op tegen als men daar eens een stukje luisterconcert in steekt. Dit kan als het ware een aangename rustpauze zijn.
Natuurlijk is dit wel zo wanneer er normaal op zo'n avond gedanst word en dan dan valt de boel stil, dat er mensen gaan morren. Wat normaal is en inderdaad komt zo'n optreden dan beter tot zijn recht in één of ander bruine kroeg.
Wim.
|
|
, 03/05/2006 22:05 -
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Oei, een paar dagen internetloos, en ik weet niet waar eerst beginnen. Dus heel kort, en wie het moet verstaan, verstaat het wel:
1) de uitvinder van het woord "disco-folk" fluit nu duidelijk anders dan hij eerst gebekt was. Hoe zou dat komen ?
2) iedereen mag van mij doen wat hij wil, als hij maar weet waar hij mee bezig is, en anderen geen rad voor de ogen draait. @val.: dans voor mijn part een regendans op een c'hoat, ik lig daar niet wakker van. Maar om een c'hoat authentiek te dansen, is er maar één manier. En die is moeilijk. Meer heb ik niet willen zeggen. Uw opmerking dat ik folk voor mij alleen wil houden, snap ik niet. Dan zou ik toch niet zoveel dansroddels en andere artikels schrijven ?
3) Ik ben niet tegen vernieuwing, wel tegen het idee dat als iets vernieuwend is, het goed zou moeten zijn. Willen vernieuwen betekent zoeken, en zoeken betekent er dikwijls naast zitten, en dat is waar ik op wijs, tot spijt van wie het benijdt.
|
|
, 04/05/2006 04:29 -
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
cb: ik heb u altijd een toffen peet gevonden en vind dat je met u kritisch blik soms wel gelijk hebt. ik ben niet altijd even volgzaam hoor maar het moet soms eens gezegt worden.
|
|
, 04/05/2006 10:17 -
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
CB, merci voor je reactie. Mijns inziens schrijf je neerbuigend over zij die niet zozeer als jij bezig zijn met de authenticiteit van folk, en zo'n houding getuigt van weinig respect. Soit, mss is dat jouw (schrijf)stijl. Wat betreft je schijnbaar egoïstische houding: vergelijk het met de houding van de kustbewoners tov. het massatoerisme.
Je schrijft raak, dat is waar, maar het antwoord op de vraag in punt 1 had ik graag van jou gehoord want ik zou het begot niet weten.
No offence.
|
|
, 04/05/2006 20:31 -
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
"goed" is nogal relatief niet ? Zoals gezegd ieder z'n ding.
|
|
, 04/05/2006 20:35 -
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
val., nogmaals sorry, maar het vermeend neerbuigende en respectloze in wat ik schrijf ontgaat me. Je hebt me wel op een schitterend idee gebracht: frigobox-folk! Daar gaan we samen ooit eens op den dijk een crèmeke op eten.
|
|
, 05/05/2006 00:10 -
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Nog een aanvulling op het verslag van CB die in tegenstelling tot mezelf de "slechte" (of "goede" al naargelang het standpunt van waaruit je 't bekijkt ) gewoonte heeft om steeds tijdig huiswaarts te keren, ook al is het feest nog in volle gang.
Daardoor heeft hij in Kortrijk zowel de fuif met DJ Jåk beneden als de jam boven gemist.
Meestal heeft zo'n lawaaierige fuif nog weinig met folk te maken en is dit voor mij (en andere gelijkgestemde zielen) het moment om naar boven te trekken en zelf ons akoestisch ding te doen. De jam in 't JOC is altijd een supergezellige en intieme bedoening en dat was ook deze keer het geval. Althans wat ik ervan meegemaakt heb ... Jåk had beloofd om deze keer voornamelijk (Bretoense maar ook wat andere) folk te spelen en hij hield zich zowaar aan zijn woord. 't bleef dus nog best gezellig beneden zodat ik haast niet kon kiezen. Tja, in zo'n geval zit er maar één ding op: een beetje van beide walletjes proeven.
Laat ons hopen dat we vrijdag op LABADOUX ook nog dergelijke fuif krijgen maar ik vrees dat het daar een luiddruchtige biertentbedoening zal worden. Misschien als ik het heel lief vraag???
|
|
, 05/05/2006 00:42 -
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
 |
|
bijschrift  |
|
|
|
|
|
I
|
streek:
West-Vlaanderen |
|
I
|
datum:
zondag 30/04/2006 |
|
I
|
genre(s):
|
|
I
|
website:
|
|
I
|
email:
|
|
I
|
aantal
malen gelezen: 2431 |
|
I
|
artnr:
25168 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
redactie  |
| |
|
|
verwante artikels  |
| |
|
|
mail  |
| |
|
Recentste Concertverslag  |
| |
|
|
|
|