Home > achtergrond > Dansroddel > Initiatie Ierse dans op Gooikoorts 2004 - zaterdag

> zoek...
> meer zoeken...
 

Initiatie Ierse dans op Gooikoorts 2004 - zaterdag
In een bomvolle turnzaal trotseerden een veertigtal moedigen de kicks en cuts van reels. (Dansroddel)

De informatiekiosk van Gooikoorts waar men zich voor de initiatie moest inschrijven, sprak van een overrompeling, zo groot was de belangstelling voor de Ierse dans-initiatie waarvoor meerdere gegadigden jammer genoeg moesten geweigerd worden. Maar geen nood; dankzij een extra inspanning van John Hosten en uw dienaar; kunnen zij die er niet bij waren toch nog hier in cyberspace hun schade inhalen, en de anderen het aangeleerde rustig herhalen. We zijn na het festival immers nog naar John’s buitenverblijf in Brugge getrokken om daar een en ander op video op te nemen. Als dat geen service is.

De initiatie op zaterdag stond in het teken van de reel.

Aangezien er zich slechts drie dansers met Ierse-danservaring onder het gezelschap bevonden, werd gestart met het uitleggen van de basispassen voor wat men de Easy Reel noemt, dit om toch al de indruk te geven dat het gemakkelijk is. Er zijn er slechts twee. Je kan de uitvoering ervan zien op deze reel zonder muziek, en dan bekijken hoe dat past binnen de muziekEen goede raad: download de video’s eerst naar uw harde schijf vooraleer ze te bekijken. De server waarop ze staan is nogal traag wat in plaats van streaming video, horten en stoten video geeft.

 

  • 1-2-3 (in de volgende uitvoering ook jump-2-3 genoemd):
    • men begint met mooi recht te staan (op de tenen), handen langs de zij, beide benen gestrekt, het rechter gekruist voor het linker. De linkervoet wijst 45° naar rechts, de rechter 45° naar links en men probeert de grote teen van de rechtervoet tegen de grond houden. Die positie noemt men point. Krampen gegarandeerd binnen de 10 seconden wanneer je het goed doet zonder het gewoon te zijn.
    • De stap-versie van de 1-2-3 is heel eenvoudig: je stapt met de voorste voet (in het begin de rechter) verder voorwaarts, je stapt dan met de achterste voet (ihb de linker) voor de andere, en je plaatst ten slotte de voet die op dat moment achter staat (ihb de rechter) net achter de voorste. Het ritme is dat van de stap van een bourrée in vier tijden, want een reel is immers in vier tijden. Je kan dat ritme mooi horen op de video zonder muziek.
    • De jump-versie, degene die je eigenlijk moet doen, volgt ditzelfde patroon, maar je begint met een tijd vooraf. Op tijd 4 hef je het voorste been gestrekt op (180° als je kan), en ondertussen zet je af op het andere been om via een sprong op tel 1 op het voorste been te landen. Ondertussen breng je de andere voet tegen het zitvlak. Stap 2 en 3 zijn zoals bij de stap-versie. Om dat iets of wat stijlvol te doen, heb je minstens een paar weken oefening nodig. Dus niet getreurd als het niet meteen lukt.
    • Dit herhaal je acht maal, en je eindigt, als alles goed gaat, met de rechtervoet voor.
  • Side-step (of sevens): 
    • Beginnend met het rechterbeen voor, hop je op het linkerbeen, terwijl je de rechtervoet naar je linkerheup brengt, daarbij ondertussen de knieën zoveel mogelijk tegen elkaar houdend. Dat noemt men een cut. Je moet met de linkervoet terug neerkomen op de grond op tel 1, zodat je logischerwijze de sprong moet inzetten op tel 4 van de vorige maat.
    • Op 2 zet je rechtervoet schuin voor naar rechts, op 3 plaats je de linker achter de rechter, op 4 met de rechter opnieuw schuin naar rechtsvoor, op 5 linker bij, en op 6 en 7 nogmaals hetzelfde. Het ritme moet zeer gelijkmatig zijn !
    • Dan doe je twee 1-2-3’s zoals hierboven beschreven, en eindig je met het rechterbeen voor.
    • Daarna herhaal je alles van de side-step, maar nu naar links. De bijkomende moeilijkheid is hier dat je het linkerbeen dat achter staat, naar voor moet krijgen voor de cut. Die wordt dan ook dikwijls weggelaten, maar op de video zie je dat John het toch doet.

Deze passen werden nadien toegepast in twee Ceili-reels. De eerste, Every man’s chance, een reel-versie van de tovercirkel, hebben we reeds besproken ter gelegenheid van de Gentse Boombal initiatie van Mei 2004. Hier kan je de all advance and retire figuur zien waarmee de dans begint.

 

De andere, de Walls of Limerick, gaat als volgt:

Per koppel, met de man links van de dame, sta je in een cirkel zoals bij de gigue, met dat verschil dat de koppels afwisselend in tegenwijzerzin en wijzerzin kijken, of met andere woorden: de kring wordt gevormd door groepjes van 2 koppels die naar elkaar kijken.

·        Maat 1-8: wachten en ritme opnemen

·        Maat 9-16: tweemaal twee 1-2-3’s naar voor en twee naar achter. Dit heet “advance and retire”. Let wel op: omwille van de positie waarin de koppels tegenover elkaar staan, zal het jullie wel duidelijk zijn dat de 1-2-3’s niet moeten uitgevoerd worden met een gestrekt been op 180°.

·        Maat 17-20: de dames wisselen van plaats door een side-step naar links te doen, daarbij elkaar in het midden van het vierkant gevormd door de twee koppels kruisend, aangezicht naar elkaar. De mannen doen ondertussen 4 1-2-3’s.

·        Maat 21-24: idem voor de heren, maar met een side-step naar rechts.

·        Maat 25-28: nu danst men met de heer of dame van het koppel waartegenover men staat. Men geeft op schouderhoogte de rechterhand, waarbij de koppels (maar dus nu gevormd via partnerruil) die aan de buitenzijde staan een side-step naar buiten doen, en de anderen een side-step naar het midden van de cirkel.

·        Maat 29-32: side-step terug naar de oorspronkelijke plaats

·        Maat 33-40: terug met de eigen partner swingt men nu als koppel in wijzerzin rond, daarbij tegelijkertijd in tegenwijzerzin draaiend rond het koppel waar men tegenover stond. Op het einde moet men zo terechtkomen dat men staat voor een nieuw koppel, en kijkend in de richting waar men mee begonnen is. Vergeet immers niet dat tijdens maat 17-24 de koppels van richting veranderd zijn.

·        De figuren van maat 9-40 worden dan herhaald tot de muziek stopt. Telkens komt men terecht voor een ander koppel.

 

Hier een opname van een Walls of Limerick initiatie die ik ooit heb gegeven aan een Nederlands clubje op bezoek in Gent. Het was hun allereerste Ierse danservaring, en de Guinness had al rijkelijk gevloeid. Wegens gebrek aan voldoende koppels hebben we toen de dans in plaats van in een cirkel, in een rij uitgevoerd. Vandaar dat op het einde van de eerste reeks figuren het laatste koppel naar het andere eind van de rij moet spurten.



(Celtic Bompa)
09/07/2004 18:05
Bookmark and Share
© folkroddels.be
reacties
het beste dat er is groetjes gilbert

AFR (Anonieme Folkroddelaar), 09/12/2004 19:56 (7056) - top
voeg commentaar toe... (disclaimer)

Folkroddels Radio
bijschrift
  • I
  • streek: Niet doorgegeven
  • I
  • datum:
  • I
  • genre(s):
    • Keltisch (UK/Ierland)
    • Dans
  • I
  • website:
  • I
  • email:
  • I
  • aantal malen gelezen: 5839
  • I
  • artnr: 3782
    redactie
  • I
  • wijzig artikel
  • I
  • upload foto
    verwante artikels
  • I
  • Eindelijk, er werden reels gedanst. (Dansroddel)
  • I
  • Gooikoorts 2004 - zaterdag (foto-reportage)
  • I
  • Initiatie Ierse dans op Gooikoorts 2004 ? zondag (Dansroddel)
  • I
  • On stage dansen met Grada (Danscursus)
    mail
    Mail dit artikel naar een vriend...
    Recentste Dansroddel 
  • I
  • Plusdanstreffen
    (27/08/2010 05:14)
  • I
  • Oproep dansassistenten!
    (27/06/2010 05:55)
  • I
  • Bal Folk met Kermès; Anseroeul
    (07/06/2010 18:17)
    achterklap
    amaai hoedje af! ...

    Waarom! is herk zo ver voor mij en waarom past de datum niet in mijn agenda! waarom??? Succes met ga...

    De verrassing uit Parijs is bekend, en ze zal er ondanks vroegere twijfels toch zijn: La fille du mé...

    snelnieuws
  • I
  • Queimada: Hot Griselda, KV Express, A Contrabanda
  • I
  • Balfolk met " ATBALIS " !
  • I
  • No Crows
  • I
  • BoombalFestival 2010 - Zaterdag
  • I
  • Deerlycke 2010 - Zaterdag en Zondag
  • I
  • Martin Simpson
  • I
  • BRRRAKA- Latin, funk, rhythm, tapdance
  • I
  • BoombalFestival 2010 - Vrijdag
  • I
  • 9 x 9 september
  • I
  • FOLKLOF
  • I
  • Veelbelovend programma in CC Ter Vesten, Beveren
  • I
  • Folk op Zolder met Ratigan
  • I
  • FolkJOC vliegt er weer in!!
  • I
  • You Raskal You @ Cultuurkapel De Schaduw
  • I
  • Clandesteynbal met Bruno Le Tron én Fanteyfare
  • I
  • FOLKWOODS Eindhoven 2010 - de zondag
  • I
  • Donder in't Hooi
  • I
  • Double D -XL en Murna spelen ten dans .
  • I
  • Bai Kamara jr. - Dommelhof, Toekomstlaan, Neerpelt
  • I
  • Dranouter op Zondag
  • I
  • la Karyole Feest 2010, le 4 et 5 septembre,
  • I
  • Deerlycke 2010 - Vrijdag
  • I
  • Jamie clarke's Perfect
  • I
  • Turnhout terrast
  • I
  • Karyole Feest 2010 in Hondschoote
  • I
  • MALAHIDE te Brugge
  • I
  • FOLKWOODS Eindhoven 2010 - de zaterdag
  • I
  • Dranouter Station op Songza.com
  • I
  • Deerlycke 2010 - Zaterdag en zondag
  • I
  • Dranouter 2010 op Zaterdag
  • I
  • Aranis III - Songs from Mirage
  • I
  • spollek speelt ten dans in vosselaar
  • I
  • ZAP MAMA - 11 SEPT - CULTUURCENTRUM KORTRIJK
  • I
  • René Krol (diato's)
  • I
  • Wereldbal: Totarella (tarantella calabrese)
    © Folkroddels.be 2005 - Contact - Redactie - Disclamer - Webdesign - Sitemap

    des: Arban