Griff Trio – Astragu (Winter Traditions) Appel Rekords – APR1319
Het is bijna winter. Of zo zou het toch moeten zijn. En daar hoort dan ook winterse muziek bij. Niet van die zeemzoeterige kerstliedjes met jingelende bells. Nee, dan kies ik liever voor de nieuwe Griff. De blazerssectie (Rémi Decker, Birgit Bornauw en Raphael De Cock) speelde een mooi schijfje bijeen, met een mix van doedelzak, zang en whistle. Hierbij puttend uit zowel de traditie als eigen composities.
Deze CD ontstond uit een oud idee, om met de 3 doedelzakspelers een winterproject te maken. Dit gebeurde vorig jaar, met een succesvolle tournee door Sardinië. De muzikanten waren zo enthousiast bij hun terugkeer dat ze het momentum gebruikten en onmiddellijk de CD inblikten in de stemmige kapel van CC Het Gasthuis in Aarschot. Gelukkig, want nu kunnen we allemaal van deze mooie klanken genieten.
Bij wijlen doet deze CD me denken aan de Midwinterconcerten van onze betreurde vriend Gunter Bauweraerts. Maar waar Gunter erg dicht bij de traditionele muziek bleef, durft dit trio al eens buiten de lijntjes kleuren, wat niet mag verwonderen, als je Griff al een tijdje volgt. Door de mix van verschillende types doedelzakken (Vlaamse, Béchonet, Pastoral pipes, Gaita, Uillean pipes,…) krijgen we een heel aparte klankkleur, die vaak wordt aangevuld door de expressieve en veelzijdige stem van Raphael. Wanneer hij a capella de traditional Het Kinneke zingt, zou je denken dat je Wannes Van de Velde bezig hoort, en persoonlijk vind ik hem op zijn best in het mooie, rustige Judici.
Zeer rustige muziek vinden we in nummers zoals de traditionele Marche de Pélerinage op 3 whistles en To Yasemi, een hemelse melodie op doedels met prachtige bourdons. Veel uitbundiger gaat het er aan toe in het Galicische Santa Juliana waar Raphael zich kan uitleven op gaita.
Een klein puntje van kritiek: de tekst op de CD hoes is minimaal en er wordt verwezen naar de website voor lyrics en vertalingen, maar op het moment dat ik dit schrijf is hiervan niets terug te vinden op de site. Wel mooi, is dat de bouwers van de doedelzakken heel terecht expliciet bedankt worden. En de foto’s van Mira Feryn op die hoes zijn overigens prachtig.
Op de
website van Griff kan je naar fragmenten van een zestal nummers luisteren, en kan je ook een “making of” bekijken, in 4 delen (ook op YouTube). Heel interessant, qua achtergrondinformatie en om een heel goed beeld te krijgen van de CD.
Griff trio is:
Raphaël De Cock: zang, doedelzak, whistle
Rémi Decker: doedelzak, whistle
Birgit Bornauw: doedelzak, whistle
De Setlist
01. Solstice
02. Salut à la Compagnie
03. De Herderkens
04. Pirouette en Neige
05. Marche de Pèlerinage
06. Santa Juliana
07. Judici
08. Troïka Funèbre
09. Easter Snow
10. La Caravane Trans-Imaginaire
11. Nous voici dans la Ville
12. Mari Lwyd
13. Genova
14. Het kinneke
15. To Yasemi
Klik hier om deze cd te bestellen in Den Appel. Hij wordt je dan gewoon opgestuurd, samen met een overschrijvingsformulier.