Home > woord/beeld > Concertverslag > Gehoord en gezien in Antwerpen

> zoek...
> meer zoeken...
 

Gehoord en gezien in Antwerpen
Concertverslag van kleinschalige optredens van Les Øffs, Waïra en Agge Nebbisj in de Roma, het Werkhuys en het stationnetje Tracé in Ekeren (Concertverslag)

Wat doet een Antwerpenaar nu folkclub den Heksenketel er niet meer is? Op zoek gaan naar andere plekjes waar het kleinschalig goed is om te zijn natuurlijk. We vonden er de afgelopen weken drie. In de foyer van de Roma zagen we het Nederlandstalige balkanfolkcabaret van LES ØFFS, in het Werkhuys hoorden we het etnisch geïnspireerde WAÏRA met Jackie Janssens en Raphaël De Cock en in het Cultuurstationnetje in Ekeren speelde de Nederlandse klezmerband AGGE NEBBISJ.   

Eerst was er AGGE NEBBISJ, in een cultuurstationnetje op zondag 10 januari in de sneeuw. Het cultuurstation Tracé in Ekeren is een oud spoorwegstation dat niet meer wordt gebruikt, al stopt de trein er nog steeds elk uur. "Het opknappen van het oude stationsgebouw is ontstaan vanuit een positief verzet tegen het al te willekeurig verwerpen of weggooien", aldus de bezielers. Heerlijk om op zondagmiddag uit de trein te stappen en meteen op de juiste plek te zijn. Op andere momenten is dit gerenoveerde gebouwtje tentoonstellingsruimte, cursusatelier en nog veel meer. Maar in principe elke 1e zondagnamiddag van de maand, onder impuls van Geert Schraepen, heeft deze plek iets met folk. 
 
De akoestiek is er goed en het is er bijzonder gezellig. Dat wisten de mensen van AGGE NEBBISJ, een klezmergroep uit Bergen-Op-Zoom ook, want ze kwamen er al voor de derde keer optreden. De dag na het optreden was het verloren maandag, en dus kregen de Nederlandse Joden worstenbrood voorgeschoteld, een typisch Antwerpse gewoonte op verloren maandag. Gelukkig bleek de achtkoppige band maar uit één enkele halve jood te bestaan, dus raakten de worstenbroden zo goed als allemaal op.
 
AGGE NEBBISJ bestaat 7 jaar en is intussen aan zijn derde CD toe. Deze heeft als thema ‘het Joodse huwelijk’. Het publiek werd meegenomen op een muzikale trip vanaf verliefdheid en eerste ontmoeting tot het uitbundige Joodse huwelijksfeest. Agge Nebisj speelt uiteenlopende stijlen in de klezmertraditie variërend van traditionele tot jazzy interpretaties waarin klarinet, de viool en de accordeon een centrale plaats innemen. Ook de trombone (schuiftrompet) heeft een zeer fijne rol in het geheel. Van ingetogen, met liefde bezongen, Jiddische nummers tot swingende en opzwepende bulgars maakte Agge Nebbisj van het optreden een feestelijke gebeurtenis.
 
Al hoorde ik van de ‘ancies’ dat hun vorige doortocht in het stationnetje nóg stomender was. Maar ik vond het zelf al meer dan stomend en mooi genoeg voor zo’n fijne, koude zondagmiddag. Naar goeie gewoonte werd er na het concert nog wat gejamd onder impuls van muzikanten van ARFEST en bijgepraat, om dan netjes om 18u de deuren te sluiten. Zeer fijn, zo’n folkend stationnetje!
 
AGGE NEBBISJ is: Eveline Borghouts: zang; Jack Paluch: zang, klarinet, sopraansax, fluit; Karlijn Riedijk: viool, zang; Harry Janvier: slagwerk; Benny Kouwenhoven: accordeon; Ben Meesters: bastuba, contrabas; Rob Meuleman: trombone, gitaar; Rob De Zwart: gitaar, banjo, mandoline.
 
Op 13 februari speelde WAÏRA in het Werkhuys in Borgerhout. Het Werkhuys, op een boogscheut van de Roma en volksmuziekschool Ward De Beer, is de laatste tijd een broeihaard voor folkgetinte ontmoetingen. Het Werkhuys is ontstaan als een anarchistisch-creatieve werkplek en is intussen geëvolueerd tot een van de culturele ontmoetingscentra van de stad Antwerpen. Er worden heel wat cursussen georganiseerd o.a. door Jackie Janssens en Raphaël De Cock, de muzikanten van volksmuziekschool Ward De Beer komen er regelmatig over de vloer, net zoals de dansers van de volks- en zwaarddansgroep LANGE WAPPER van Katrien Van Craenenbroek, en natuurlijk vind je er ook nog veel ander schoon volk… En af en toe gaan er ook optredentjes door, zoals dat van Waïra.
 
WAÏRA komt van het Quitchwa (een oude indianentaal uit het Andesgebied) en betekent wind. Waïra brengt muziek met tal van etnische instrumenten en mengt muzikale stijlen van heel verschillende plaatsen op onze planeet. Waïra bestaat uit frontvrouw Jackie Janssens, die o.a. als (keel)zang- en didjeridoo-experte cursussen organiseert. Haar companen zijn Raphaël De Cock, gekend van o.a. Griff, en de jazzpercussionist Céderic Didier.
 
WAÏRA nam de luisteraars mee op een trip doorheen de hele wereld, van Australische didjeridoo, over Siberische keelzang en mondharpen, over Gallicische klanken, Indische melodieën, Mongoolse liederen, een Belgische frietkotblues,… Het eerste nummer werd gespeeld met 2 schelphoorns in combinatie met een schuiftrompet en zette meteen de toon voor de creatieve manier waarop deze muzikanten muziek uit de hele wereld combineren en naar hun hand zetten. Er staan drie heel uiteenlopende muzikanten op het podium, en dat maakt het zo mooi. Percussionist Céderic Didier toonde dat je ook met een vol, halfvol en leeg Duvelglas (al naargelang de vordering van het nummer) muziek kan maken. De Gallicische wortels van Raphaël De Cock gecombineerd met het Russische bloed van Jackie Janssens leidt tot mooie instrumentale en vocale combinaties. De 3 muzikanten zijn goed in het improviseren, maar trappen niet in de valkuil hun nummers te lang te laten duren. Dat maakt dat je als luisteraar constant geboeid blijft door de variatie van al het boeiends en schoons dat er op het podium gebeurt. WAÏRA is nog een relatief jonge groep die zeker kansen verdient omwille van de muzikale en didactische waarde van de muziek die ze brengen.
 
Waïra bestaat uit:
Jackie Janssens: zang, mondharpen, keelzang, Indisch harmonium, didgeridoo.
Raphaël De Cock: zang, mondharpen, keelzang, fluiten, pandereita, schelp, chatkhan-zither, Turkse clarinet, hulusi (Chinese kalebas-hobo)
Céderic Didier: Jazz-percussionist (drum + allerlei percussie), zang.

 
Op woensdag 20 januari speelde LES ØFFS in de de foyer van de Roma in Borgerhout. Ik was benieuwd waar er in die mooie Roma nog een foyer met een klein podium verstopt zou zijn, maar de foyer bleek gewoon de inkomzaal te zijn. Ook mooi natuurlijk. LES ØFFS trad op in het kader Cultuurcafé Borgherhout, een intiatief van o.a. Recht-Op vzw, dat erop gericht is om kansarmen en anderen samen en op een ongedwongen manier aan cultuur te laten deelnemen. Dit mooie optreden was dan ook helemaal gratis en de zaal zat goed vol met een aangenaam divers en ambiancevol publiek.
 
Ik hoorde LES ØFFS voor het eerste bij de finale van de Nekka-wedstrijd in 2007. Eerder dat jaar hadden de eitjes al de Folkrally van het Dranouterfolkfestival gewonnen. In de Nekka-finale kwamen ze terecht in een ijzersterke top 3 van nieuw Nederlandstalig talent. Op 1 eindigde de intussen alom gekende Hannelore Bedert met haar prachtige stem en mooie teksten en op 2 het muzikaal surrealistisch getinte duo De Anale Fase die nu ook een eerste CD uit hebben.
 
Het was een aangenaam weerzien met LES ØFFS, de groep is in alle aspecten nog gegroeid. Les Offs brengt Nederlandstalige balkanfolkcabaret. Muzikaal klinkt het zeer goed, naast de balkangeluiden, sluipen er nu ook meer oosterse klanken en ritmes binnen in hun muziek. We hoorden o.a. een Fins, een Egyptisch en een Grieks nummer, uiteraard zwaar onder handen genomen door de muzikale en tekstuele creativiteit van de eitjes. Ook ‘De Herder met een schaap’ van Wannes Van de Velde kreeg een zeer fijne bewerking. Zowel instrumentaal als vocaal staat LES ØFFS  sterk. Op het podium staan 5 muzikanten die elk duidelijk hun eigen stijl en accentjes hebben, maar die elkaar ook ruimte geven om op het voorplan te treden en daar ondersteund door de anderen hun ding te doen. Les Offs is een collectief van stuk voor stuk goeie en talentvolle muzikanten die mooie arrangementen en goeie teksten maken en dat goed aaneengelijmd is door humor en cabaret. Ook dat aspect is gegroeid tegen de vorige keer dat ik LES ØFFS zag.
  
LES ØFFS heeft alles om een groot publiek te kunnen boeien: humor, cabaret en verstaanbare teksten, mooie zangpartijen en een gevarieerd instrumentarium dat zowel melodisch als ritmisch zeer mooie dingen doet en goed samenhangt. Ik heb ervan genoten, net zoals de rest van het uiteenlopende publiek!
 
LES ØFFS is: 
Annemie Van Daele: viool & zang  
Dimi Dumo: mondharmonica & zang
Karsten Devilder: gitaar & zang
Kris Van Daele: contrabas & zang
Michel Bazzoni: percussie & zang
 
Wil je op de hoogte blijven van al wat in Antwerpen met folk te maken heeft, kijk dan zeker eens op www.folkinantwerpen.be. Hier vind je ook enkele foto's van de optredens van LES ØFFS en van Agge Nebbisj.
 

 



(auto-recover)
25/01/2010 17:36
Bookmark and Share
© folkroddels.be
reacties
voeg commentaar toe... (disclaimer)

Folkroddels Radio
bijschrift
  • I
  • streek: Antwerpen
  • I
  • datum:
  • I
  • genre(s):
  • I
  • website:
  • I
  • email:
  • I
  • aantal malen gelezen: 126
  • I
  • artnr: 44577
    redactie
  • I
  • wijzig artikel
  • I
  • upload foto
    verwante artikels
    mail
    Mail dit artikel naar een vriend...
    Recentste Concertverslag 
  • I
  • Deerlycke 2010 - Zaterdag en Zondag
    (02/09/2010 07:16)
  • I
  • Deerlycke 2010 - Vrijdag
    (27/08/2010 05:28)
  • I
  • Bob, Frank en Zussen...
    (22/08/2010 07:48)
  • I
  • Folkfestival Ham 12 tot 15 augustus 2010
    (19/08/2010 06:26)
  • I
  • GOOIKOORTS op zondag: AMORROMA, GRIEBO, KADRIL
    (17/08/2010 05:55)
  • I
  • Dranouter 2010: een verwarrende editie
    (11/08/2010 06:16)
  • I
  • Na Fir Bolg
    (18/07/2010 06:54)
  • I
  • Lais viert hun afkomst (sort of)
    (12/07/2010 05:58)
  • I
  • Gooikoorts 2010 - Een weekend genieten
    (09/07/2010 21:42)
  • I
  • Dansen in 't Park
    (28/06/2010 15:47)
  • I
  • Kadril repeteert in het openbaar
    (25/06/2010 05:52)
  • I
  • Damada 2010
    (11/06/2010 05:55)
  • I
  • PESHO, APAZ & DJEMSID in De Centrale, 1/6
    (03/06/2010 06:30)
    achterklap
    Zeg Luis, bedankt voor het compliment, maar dat is nu al drie reportages op rij dat jij als enige re...

    amaai hoedje af! ...

    Waarom! is herk zo ver voor mij en waarom past de datum niet in mijn agenda! waarom??? Succes met ga...

    snelnieuws
  • I
  • Queimada: Hot Griselda, KV Express, A Contrabanda
  • I
  • Balfolk met " ATBALIS " !
  • I
  • No Crows
  • I
  • BoombalFestival 2010 - Zaterdag
  • I
  • Deerlycke 2010 - Zaterdag en Zondag
  • I
  • Martin Simpson
  • I
  • BRRRAKA- Latin, funk, rhythm, tapdance
  • I
  • BoombalFestival 2010 - Vrijdag
  • I
  • 9 x 9 september
  • I
  • FOLKLOF
  • I
  • Veelbelovend programma in CC Ter Vesten, Beveren
  • I
  • Folk op Zolder met Ratigan
  • I
  • FolkJOC vliegt er weer in!!
  • I
  • You Raskal You @ Cultuurkapel De Schaduw
  • I
  • Clandesteynbal met Bruno Le Tron én Fanteyfare
  • I
  • FOLKWOODS Eindhoven 2010 - de zondag
  • I
  • Donder in't Hooi
  • I
  • Double D -XL en Murna spelen ten dans .
  • I
  • Bai Kamara jr. - Dommelhof, Toekomstlaan, Neerpelt
  • I
  • Dranouter op Zondag
  • I
  • la Karyole Feest 2010, le 4 et 5 septembre,
  • I
  • Deerlycke 2010 - Vrijdag
  • I
  • Jamie clarke's Perfect
  • I
  • Turnhout terrast
  • I
  • Karyole Feest 2010 in Hondschoote
  • I
  • MALAHIDE te Brugge
  • I
  • FOLKWOODS Eindhoven 2010 - de zaterdag
  • I
  • Dranouter Station op Songza.com
  • I
  • Deerlycke 2010 - Zaterdag en zondag
  • I
  • Dranouter 2010 op Zaterdag
  • I
  • Aranis III - Songs from Mirage
  • I
  • spollek speelt ten dans in vosselaar
  • I
  • ZAP MAMA - 11 SEPT - CULTUURCENTRUM KORTRIJK
  • I
  • René Krol (diato's)
  • I
  • Wereldbal: Totarella (tarantella calabrese)
    © Folkroddels.be 2005 - Contact - Redactie - Disclamer - Webdesign - Sitemap

    des: Arban