Home > woord/beeld > Concertverslag > Folklof Orchestra, De Roma (Borgerhout)

> zoek...
> meer zoeken...
 

Folklof Orchestra, De Roma (Borgerhout)
Folklof Orchestra in De Roma met initiatie door Frisse Folk en een stevige opwarmer door Granuba Groove (Concertverslag)

Het Folklof Orchestra is een orkest met oa Elly Aerden (zang en oprichtster), Wouter Vandenabeele, Bert Van Reeth, Osama Abdulrasol en Ewoud Huygens.

Elly, die lessen folkzang gaf op de muziekacademie van Sint-Niklaas ten tijde van de folkrevival enkele jaren geleden, merkte op dat er op de bals nagenoeg enkel instrumentale muziek gespeeld werd. Om aan te tonen dat ook gezongen muziek dansbaar is, ging ze samen met Bart Decock op zoek naar gezongen balnummers of liederen die mits een kleine aanpassing dansbaar zouden zijn. Het idee was om zo een repertoire van gezongen folk op te bouwen waarmee een volledig bal verzorgd kon worden. Niet alleen om dit zelf te doen, maar ook om anderen te tonen dat het mogelijk is om liederen te spelen (en te zingen) tijdens bals.

Toen enkele jaren geleden Wim Jansegers (dimensidansi) in de spiegeltent mocht programmeren op zaterdagen en zondagen tijdens de Zomer van Antwerpen, vroeg hij aan Elly of ze het niet zag zitten om op zondag met een folkorkest op te treden. Op die manier ontstond folklof, een orkest van folk muziek, maar niet enkel Vlaamse folk. Osama Abdulrasol is een Irakese (Babylonische) kanunspeler en ook Wouter Vandenabeele en Elly zelf houden wel van een meer zuiderse tint. Bij Folklof, komen de internationale invloeden veel sterker door met oa ook rumba, tango, salsa, …

De meeste bals waar ik naartoe ga, zijn in kleine en middelgrote zalen, vaak de podiumzaal van een cultureel centrum (Herk-de-Stad, Deurne) of iets gelijkaardig. De Roma echter, is niet als CC gebouwd. Het is een oude cinema die in 1928 gebouwd werd. Er zijn ook altijd optredens geweest van allerlei aard. Enkele namen die er variété brachten: Gaston Berghmans, Leo Martin, … In de jaren ’70 werd het meer een poptempel met o.a. namen als Iggy Pop en Paul McCartney.

In 2002 is het gebouw als monument erkend en ook als dusdanig beschermd. De cinema ‘Roma’ is in 1982 gesloten en sindsdien trad er verval op. In 2002, 20 jaar na de sluiting besloot Rataplan de Roma een nieuw leven te geven en om naast de zaal meteen de buurt ook een opsteker mee te geven. De Roma is niet een oude zaal die door een aannemer even snel snel tussendoor gerenoveerd is. Het opknappen heeft lange tijd in beslag genomen en is eigenlijk nog steeds niet helemaal voltooid. Op 15 mei 2003 werd er een openingsvoorstelling gegeven, maar de zaal was nog lang niet helemaal klaar. In de daarop volgende drie jaar was er nooit een jaarvullend programma. In de zomer waren er voorstellingen, maar in de winter werd er keihard verder gewerkt met hulp van honderden vrijwilligers, ‘vakscholen’ en zelfs tewerkstellingsprojecten.

Het bal voor deze avond begon met een initiatie door Koen Dhondt van Frisse Folk, begeleid door Bert Van Reeth op gitaar en Wouter Vandenabeele op viool. Tijdens deze initiatie de meer standaard dansen: mixer, scottisch, … Een aantal dansen werden ook kort even voorgedaan zoals de polska, meer om de dansers niet te hinderen tijdens het bal zelf dan de dans echt aan te willen leren. Iets wat misschien wel meer zou moeten gebeuren. Ooit, in een grijs volksdans verleden, dansten de goede dansers buitenkant en de beginners binnenkant. Tegenwoordig is het een beetje omgekeerd, maar ook niet helemaal waardoor beginners die blijven hangen de ervaren dansers hinderen of de ervaren dansers tegen beginners opbotsen omdat ze hen te laat gezien hadden.

Daarna was er Granuba Groove, een verkleint Transpiradansa dat bal speelde. Vanaf dat het bal echt begon gingen de lichten uit, wat ik zeker niet als een voordeel beschouw. Als fotograaf kan ik geen foto’s meer maken en als danser dans ik mensen omver. Naast de nodige sorry’s dan ook nog het feit dat je in een prachtige zaal danst, want dat is de Roma echt wel, maar dat je er NIETS van ziet, dat vind ik toch wel erg spijtig. Nu goed, daar kan Granuba Groove niets aan doen en dus hebben ze bal gespeeld, een zeer divers bal ook. Een wals met een ‘verrassend einde’, dat wel als polka te dansen was, maar waar ik nog altijd niet heel zeker van ben dat het er ook een was, Vlaamse dansen, Franse dansen, Griekse, … Dat ze muziek kunnen maken, dat hoef ik waarschijnlijk niet meer te vertellen.

Transpiradansa kent waarschijnlijk iedereen, als je daar een viool (Lotte Remmen), een accordeon (Sarah Salverius), een gitaar (Jeroen Geerinck), het keyboard (Jonas Malfiet), de hobo (Leen De Blauwe) en een sax (Joachim Thys) van overhoudt, heb je een kleiner orkest, maar dat maakt het er niet minder om. Het blijven goede muzikanten die goed samenspelen.

Als tussenoptreden, dus tussen Granuba Groove en Folklof Orchestra kwam Nele Claas op haar accordeon een paar nummers spelen. Bij het aan elkaar babbelen van de drie optredens, word ook Folk in Antwerpen nog bedankt. Zij hebben er voor gezorgd dat er voldoende volk was om te komen kijken, luisteren en dansen. 550 man hebben ze samengekregen, wat toch niet slecht is!

En dan, de ‘hoofdact’ van de avond: Folklof Orchestra, dat hierboven al kort werd voorgesteld. Een aantal muzikanten ontbreken daar echter nog. Dit zijn: Joris Vanvinckenrove (contrabas), Luc Vandenbosch (drums) en als special guest voor deze avond: Sam Vloemans op trompet. Wat bij Granuba Groove al een probleem was, namelijk het licht, werd hier nog erger. De soundcheck was op voorhand gedaan, dus daar was minder tijdverlies, maar dat wil ook zeggen dat je plaats moet laten om alles aan elkaar te praten op de eerste rij, een groep op de 2 de rij en de laatste groep achteraan. De enige keer dat ik eerder zo ver van de muzikanten weg stond zonder korter te kunnen komen, was op Dranouter in de Kayam en dat vond ik ook niet meteen aangenaam. Als je niet tegen het podium stond, waren de muzikanten erg ver weg. En dat is nu net wat ik altijd zo leuk vind aan de folkoptredens. Geen frontstage, laag podium, muzikanten vooraan op het podium zodat er vrij nauw contact tussen publiek en muzikanten mogelijk is, geen security die tegen iedereen moeilijk doet over niets, …

Al bij al kan ik niet zeggen dat het optreden van Folklof op 30 januari mijn verwachtingen heeft ingelost. Ik hoop ze dan ook eens te kunnen zien op een andere plaats, want het principe van gezongen folkbal spreekt me wel erg aan. De Roma heeft voor mij afgedaan als balzaal voor folk. Een prachtige zaal, maar helemaal niet de folksfeer die ik van alles anders ken en waar ik net voor ga. Mij zien ze er dus niet meer terug voor het eerst. Tot de volgende keer maar weer! Maar dan wel ergens anders

Tyrr

--------------------------------------------------------------------------------
[i] Achtergrond info uit ‘Folk in Antwerpen, interview met folkzangeres Elly Aerden’: www.folkinantwerpen.be
[ii] Geschiedenis van de Roma: www.deroma.be



(Tyrr)
02/02/2010 05:33
Bookmark and Share
© folkroddels.be
reacties
Ah, is Nele Paelinck van naam veranderd?

Séba-31, 02/02/2010 09:57 (44676) - top
Hihi Tyrr, welbedankt, maar dat er zoveel volk was heeft volgens mij veel meer te maken met een organisator die zich met hart en ziel heeft ingezet dan met www.folkinantwerpen.be. Wij proberen alleen maar lokaal iets te verenigen en in beweging te brengen.
Jammer dat je de Roma te groot en te donker vond.'t Is natuurlijk eens iets anders dan een doorsneebal (als Antwerpenaar kan ik alleen maar trots zijn op onze prachtige Roma die helemaal door vrijwilligers weer is opgebouwd tot een majestueuze zaal met goede akoestiek).'k Heb van veel dansers gehoord dat ze er erg van genoten hebben hier te dansen.
Ik ben zelf geen danser, maar ik vond het muzikaal toch wel bijzonder sterk wat daar op het podium gebeurde, zeker ook bij The folklove Orchestra. De combinatie van gekende folkmuzikanten met kanunspeler Osama Abdulrasol, de trompet van Sam Vloemans en de zang gaf wat mij betreft stevige vonken. 't Week wat af van de balklanken die we gewend zijn, dat vond ik net heel boeiend en mooi.
Gelukkig mogen smaken verschillen ;-). Tot ergens op een kleinschaliger bal!


Sterrekruid, 02/02/2010 13:05 (44679) - top
Ik vind De Roma eigenlijk de mooiste balzaal van 't Stad. Dus Tyrr, jammer dat je ze niet kon appreciëren. Maar gelukkig zijn er bals in alle soorten en maten.

Ik heb enorm genoten van deze muzikaal zeer hoogstaande avond en het stoorde mij niet dat het Folklove Orchestra wat verder naar achteren op het podium stond. Ik heb tijdens het bal en na afloop alleen maar zeer lovende commentaren gehoord over beide groepen.

Ik kijk dus al enorm uit naar de volgende editie. Hopelijk vinden ze bij De Roma nog een gaatje in hun al goedgevulde kalender. Maar dat zal na deze succesvolle editie van Folklof wel geen probleem zijn zeker.


MichelS, 02/02/2010 23:20 (44685) - top
Net als de twee mensen voor mij vind ik dat deze recensie niet veel steek houdt.
Het was een zalig bal: muziek, locatie en dansers met stijl.
En als klap op de vuurpijl wordt het enige punt van kritiek nog vergeten: het geluid was namelijk niet de hele avond optimaal te noemen.


elize, 04/02/2010 00:00 (44692) - top
ik denk niet dat ik gezegd heb dat ik de zaal niet mooi vond (als dat wel zo is, heb ik mij verkeerd uitgedrukt, want ze is prachtig), maar dat ik het erg jammer vond dat er meestal weinig van te zien was. Enkel de foyer was verlicht terwijl de zaal zelf ook prachtig is (tijdens de initiatie en voor de optredens was er wel licht). Dit in combinatie met een naar mijn smaak overdadige hoeveelheid aan security (ik dacht even dat ik op werchter od was, misschien zelfs op een Europese top, niet op een folkbal). Hebben mijn avond aardig vergalt. En inderdaad Elize, het geluid was niet altijd even optimaal (en op het podium bij het begin van Granuba Groove zelfs pijnlijk). Dat vond ik echter een van de kleinere puntjes. Hoewel ik het eigenlijk wel had moeten vermelden.

Nele haar achternaam hebben ze mij zo verteld. Ik schrijf ook maar wat mij verteld wordt bij namen. Ik ken lang niet iedereen van naam en achternamen al helemaal niet. Nele haar naam stond ook nergens vermeld, dus spieken zoals bij de anderen was niet mogelijk.


Tyrr, 04/02/2010 16:53 (44696) - top
Yess, elk folkbal heeft een goeie security nodig om al die baldadige dansers de baas te kunnen! :-p Ik vermoed dat je de vrijwiliggers van de Roma met hun zwarte t-shirts bedoelt? Wat gebeurde er?

Sterrekruid, 05/02/2010 00:36 (44700) - top
Ik vond de sfeer gedurende de hele avond uitstekend, 't deed mij plezier om de mensen rondom mij zo gelukkig te zien.

Ook de security was steeds vriendelijk en behulpzaam. Behalve op't vlak van foto's trekken; als ik geen flash mag gebruiken, kan ik mijn werk ook maar half zo goed uitvoeren. Ik heb expliciet gevraagd om meer licht te maken, maar dat was niet mogelijk.
Dit beleid werd echter gevoerd in functie van de algemene sfeer, voor de bezoekers dus, en daar kan je hen geen ongelijk in geven. Uiteindelijk wordt dit bal georganiseerd voor de dansers, niet voor de fotografen.

Hier kan je trouwens de foto's bekijken die ik die avond getrokken heb:
http://www.flickr.com/photos/nogood/sets/72157623351730742/


Yannig, 06/02/2010 19:10 (44703) - top
Ik kan me alleen maar aansluiten bij degenen die vooral een heel positieve ervaring verwoorden. Het bal was mooi, zalig, tof, intiem ondanks de grote zaal (en dankzij het gedempte licht); de muziek was prachtig (zowel de twee groepen als Nele deden heel schone dingen). Dit smaakt naar meer !

Rudy, 08/02/2010 20:09 (44721) - top
Ik vond FolkloF ook een fantastisch bal! genoeg plaats om te dansen en veel goeie dansers zijn pluspunten die ik nog toevoeg aan die van Rudy.

FrisseFolk, 09/02/2010 14:15 (44728) - top
voeg commentaar toe... (disclaimer)

Folkroddels Radio
bijschrift
  • I
  • streek: Antwerpen
  • I
  • datum: zaterdag 30/01/2010
  • I
  • genre(s):
    • Bal
    • Lage Landen
    • Wereldmuziek
    • Dans
  • I
  • website: www.tyrr.be
  • I
  • email: folk@tyrr.be
  • I
  • aantal malen gelezen: 934
  • I
  • artnr: 44672
    redactie
  • I
  • wijzig artikel
  • I
  • upload foto
    verwante artikels
    mail
    Mail dit artikel naar een vriend...
    Recentste Concertverslag 
  • I
  • Little Kim met 'Riding The Rails' in Banana Peel
    (04/03/2010 06:41)
  • I
  • Re opening Den Heksenketel met Daithi Rua
    (15/02/2010 07:07)
  • I
  • Lyle LOVETT & John HIATT in AB op 10/02/10
    (13/02/2010 06:33)
  • I
  • John Snauwaert & Sebastian Gomeren in Gent 5/2/10
    (09/02/2010 11:53)
  • I
  • Buffy Sainte-Marie
    (07/02/2010 08:32)
  • I
  • Folklof Orchestra, De Roma (Borgerhout)
    (02/02/2010 05:33)
  • I
  • Keltische harp betovert O'Fiach's Irish Pub
    (29/01/2010 17:43)
  • I
  • Gehoord en gezien in Antwerpen
    (27/01/2010 09:48)
  • I
  • Raquel Tavares CC De Spil Roeselare 22/01/10
    (26/01/2010 06:33)
  • I
  • SNAARMAARWAAR N9 Eeklo 16/01/10
    (24/01/2010 07:11)
  • I
  • 'JW ROY weet het zeker' in Vlissingen - 15/01/10
    (21/01/2010 06:28)
  • I
  • CROKER & DENECKERE op toer door de Lage Landen
    (17/01/2010 05:52)
  • I
  • Abid Bahri Ensemble De Centrale Gent 8/1/10
    (15/01/2010 07:04)
  • I
  • Zangavond op 18 december in den Heksenketel
    (02/01/2010 07:32)
  • I
  • Dree Peremans nodigde uit
    (30/12/2009 06:20)
  • I
  • Reünietournee Shantalla
    (15/12/2009 07:13)
  • I
  • Zilleghem Folk Intiem - 12 december 2009
    (13/12/2009 18:06)
  • I
  • THEESSINK in Arsenaaltheater Vlissingen 29/11
    (11/12/2009 06:25)
  • I
  • DE SCHAPEN ZIJN VERDRONKEN in Trefpunt 7/12
    (10/12/2009 07:25)
  • I
  • YANNATOU & KARLAFTI in Art Base (Brussel) 28/11/9
    (07/12/2009 06:37)
    achterklap
    die mannen zijn écht goed!
    allen daarheen......


    ik doe toch al 6 van de 14 festivals één tot meermaals! ...

    Beste karin,

    Plaats aangepast! ;-) ...


    snelnieuws
  • I
  • Jeu de bal met Bogus!
  • I
  • Victor Démé
  • I
  • Sam Mangwana en Odemba OK All Stars met bandleider
  • I
  • Eduardo Trassiera
  • I
  • Dubbelconcert: Manou Gallo en Dobet Gnahoré
  • I
  • Aurelio Martinez
  • I
  • Malavika Sarukkai
  • I
  • Liu Fang
  • I
  • BALKAN LOKAL
  • I
  • Dastan Ensemble met Salar Aghili
  • I
  • Go–Zarashi (a karma exposer)
  • I
  • Concert van Ceilí Moss op YouTube
  • I
  • Hank Wedel finds O'Fiach's Irish Pub
  • I
  • BODIXEL en ANTHIERENS, Erpe-Mere
  • I
  • Laatste namen voor Dranouter aan Zee
  • I
  • Soetkin Collier Trio
  • I
  • Hans De Booy
  • I
  • Luna Moon, 't Uilekot, Herzele
  • I
  • Elias Nardi kwartet in 't Ey
  • I
  • Lupa Luna + Agent Wander in 't Ey
  • I
  • Steve Baily & friends on Paddy'sday at O'fiach's
  • I
  • Meiboomplanting 2010
  • I
  • Nieuwe folkfestivalfolder
  • I
  • AHIRKAPI ROMAN ORKESTRASI (De Centrale, Gent)
  • I
  • Köksal Deveci (De Centrale, Gent)
  • I
  • 15 jaar De Centrale! (Gent)
  • I
  • Stage muziek en zang uit de Balkan
  • I
  • 14e International Gipsy Festival Tilburg
  • I
  • Shantalla te zien op Keltfest in Dordrecht
  • I
  • BAL & BASTA! in De Pianofabriek in Brussel
  • I
  • CLOCHARD in 't Werkhuys (Antwerpen)
  • I
  • CLOCHARD in Musicafé Pub (Tongeren)
  • I
  • Laurent Leemans
  • I
  • Workshop Krin door Babara Bangoura
  • I
  • Lentebal Vlaamse volksdansen
    © Folkroddels.be 2005 - Contact - Redactie - Disclamer - Webdesign - Sitemap Bookmark and Share

    des: Arban