Niet lang nadat Eva De Roovere besliste KADRIL te verlaten, deed KADRIL een oproep voor een auditie, die zou leiden tot de keuze van een nieuwe zanger(es). En die oproep kende een succes: maar liefst zeventig cassetjes met daarop zangfragmenten van geïnteresseerde zangers en zangeressen werden opgestuurd.
Na de audities werd het vrij duidelijk dat het om een zangeres ging, maar het heeft toch even geduurd eer ze haar bekend maakten. Op 8 november werd de eerste foto vrijgegeven, en enkele dagen later was de naam niet langer een geheim meer: Mariken Boussemaere wordt de nieuwe zangeres van KADRIL ?
Mariken Boussemaere komt uit Boezinge, maar is intussen verhuisd naar Gent. Ze kluste wat bij in de café die ook de stamkroeg was van de Kadrilmannen, die daar ook iedere woensdag na de repetitie enen (ironisch bedoeld) komen drinken.
Ondertussen kon je al enkele foto?s van haar zien, en werd er in de achterklap al het één en ander gezegd. Ook op de Kadrilsite viel al wat meer te lezen, maar al dat geroddel was voor folkroddels dan toch een aanleiding om het eens aan Mariken zelf te vragen, in een bescheiden interview.
Hebben ze je dan zelf gevraagd om auditie te komen doen?
Ja, maar ik was ook daarvoor al aan de klap geraakt met hen. Hans Quaghebeur komt trouwens uit dezelfde streek als mij, en was dus geen onbekende. Over Ulrich Libbrecht, de vader van Peter, Erwin en Harlind Libbrecht van Kadril, had ik een eindwerk geschreven (i.v.m. Comparatieve Filosofie en dergelijke).
Ik was trouwens niet de enige aan wie ze het hebben gevraagd, en ik wist trouwens eerst zelf niet of ze het wel serieus meenden. Ik had nooit gedacht dat ze mij zouden kiezen. Maar goed, ik heb dan toch mijn cassette gegeven.
En die was doorslaggevend?
Nee, eigenlijk niet. De cassette die ik had gegeven was naar het schijnt heel slecht opgenomen. Toch mocht ik met zo?n dertig andere in de studio komen zingen, en ik mocht nog terugkomen met 14 anderen. En zo geraakte ik verder en verder.
Wat waren eigenlijk je muzikale activiteiten tot vóór de auditie?
Goh, net als de meesten -denk ik- heb ik gewoon muziekschool gedaan: tien jaar dwarsfluit en vijf jaar piano. Altijd als er zich iets voordeed waar er muziek bij was dan deed ik wel mee: de harmonie, een koor, iets op school, een trouw,? enz. Maar eigenlijk heb ik dus niets om over te stoefen (lacht).
Ook toen mijn broer (Pieter Boussemaere) met SOIS BELLE begon, wou ik wel meedoen. Zo heb ik de eerste optredens meegedaan, en de naam helpen kiezen. Na een maand of drie, vier kon ik niet meer meedoen omdat ik dan in Leuven studeerde.
Is Sois Belle dan naar jou genoemd?
Ik denk het niet hoor. Eigenlijk was ?Sois belle et tais-toi? mijn idee, maar omdat dat net iets te lang was en niet zo goed in de mond lag, werd het SOIS BELLE. We zochten die naam voor het eerste optreden, en omdat die naam goed meeviel, is die dan ook behouden.
Wat vind je zelf van folk?
Ik hou er zeker van. Vooral de sfeer die het meebrengt. Ik neem bijvoorbeeld regelmatig deel aan dansweekends waar alle soorten muziek gedraaid wordt: van Techno tot Gregoriaans om het zo te zeggen. En ik moet eerlijk bekennen, als tussen al die genres folk wordt gespeeld, je dan echt voelt dat folk een heel fris muziekgenre is. Maar schrijf dat alstublieft niet op want ik vind het moeilijk dat gevoel te omschrijven en heb zo het gevoel dat het belachelijk zal overkomen op papier. (lacht)
Dat zal wel meevallen, onderschat mijn schrijverscapaciteiten niet. ;-)
Ben je regelmatig te vinden op festivals of folkbals?
Op festivals zeker wel, ik woonde ook niet zo ver van Dranouter, dus dat verklaart genoeg.
Als ik op een boombal kom vind ik de sfeer wel heel tof, maar ik zie mezelf nog niet echt tussen al die mooie meisjes met hun kleurrijke kleren. Begrijp me niet verkeerd: ik vind zo?n bal echt wel tof, maar ik pas er misschien niet helemaal in thuis.
Hoe waren je ervaringen tot hiertoe met KADRIL en de opnames van ?De andere kust??
Vree goed, je kent de mannen van KADRIL misschien wel. Het verloopt allemaal heel vlot.
De cd-opnames zijn vooral heel leerrijk. Net als ?La Paloma Negra? is ook ?De andere kust? een internationaal project. Het thema is de emigratie vanuit Europa naar Amerika. Naast mij zijn er nog twee andere zangeressen die meedoen, uit Engeland en Hongarije. Met de Britse Heather Grabham, kan ik het wel goed vinden. De communicatie verloopt dan ook heel wat makkelijker dan met Szilvia Bognar, die uit Hongarije komt.
Maar wat Szilvia brengt is echt wel prachtig. Haar manier van zingen, de versieringen die ze in haar stem legt, ? ik zou er echt wel veel van kunnen leren. Het is ook zo dat Hongarije een sterke zangtraditie heeft. Dat is bij ons spijtig genoeg veel minder het geval? Daarom ook is het dus zo?n leerrijk en tof project, en ik geniet er echt met volle teugen van!
Ik kijk er al naar uit? Nog een laatste vraag: bezoek je wel eens folkroddels?
Natuurlijk! (lacht) Nu wel hé?
Perfect geantwoord, daar kunnen we mooi mee afsluiten.
Bedankt voor het interview en veel succes toegewenst!